Tiszaújváros Város Önkormányzata Képviselő-testületének
9/2023. (III.31.) önkormányzati rendelete
a helyi iparűzési adóról szóló 26/2012. (XI.30.) önkormányzati rendelet módosításáról
Tiszaújváros Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 1. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés h) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, Tiszaújváros Város Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 8/2018. (III.29.) önkormányzati rendelet 1. melléklet 1. pontjának 1.1. alpontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Pénzügyi Ellenőrző, Tulajdonosi és Ügyrendi Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
1. §
A helyi iparűzési adóról szóló 26/2012. (XI.30.) önkormányzati rendelet bevezető része helyébe a következő rendelkezés lép:
„Tiszaújváros Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 1. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés h) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvény 37. § (4) bekezdésében biztosított véleményezési jogkörében eljáró Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint Tiszaújváros Város Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 8/2018. (III.29.) önkormányzati rendelet 1. melléklet 1. pontjának 1.1. alpontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Pénzügyi Ellenőrző, Tulajdonosi és Ügyrendi Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:”
2. §
A helyi iparűzési adóról szóló 26/2012. (XI.30.) önkormányzati rendelet 2. § (1)–(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„(1) Mentes az adó alól az a vállalkozó, akinek a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 39. § (1) bekezdés, vagy a 39/B. § alapján számított éves (vállalkozási szintű) adóalapja nem haladja meg a 2.500.000 forintot.
(2) Ha a vállalkozó adókötelezettsége az adóév egészében nem áll fenn, akkor az (1) bekezdés szerinti adómentesség csak akkor illetheti meg a vállalkozót, ha a számított adóalapja nem haladja meg a 2.500.000 forintnak az adókötelezettség időtartama naptári napjai alapján arányosított részét.
(3) Az a háziorvos, védőnő vállalkozó, akinek a vállalkozási szintű adóalapja éves szinten az adóévben a 20 millió forintot nem haladja meg, 50%-os mértékű adókedvezményre jogosult, feltéve, ha nem alkalmazza a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 39/A. § szerinti adóalap megállapítást.”
3. §
Hatályát veszti a helyi iparűzési adóról szóló 26/2012. (XI.30.) önkormányzati rendelet 3. § (2) bekezdése.
4. §
Ez a rendelet 2023. április 1-jén lép hatályba.
dr. Juhos Szabolcs s.k. Dr. Fülöp György s.k.
jegyző polgármester
Végső előterjesztői indokolás
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 2023. január 1. napjától jelentősen megváltoztatta az egyszerűsített iparűzési adóalap-megállapítás rendszerét. A 8 millió forintot meg nem haladó nettó árbevételt elért vállalkozóra, az átalányadózó vállalkozóra és a KATA alanyára vonatkozó korábbi adóalap-megállapítási módszereket felváltotta az új, egyszerűsített kisvállalkozói tételes-adóalap megállapítási módszere.
Az új adóalap-megállapítás elsődleges célja és jellemzője, hogy a jogosultsági feltételeknek megfelelő vállalkozónak (kisvállalkozónak) – amennyiben ezt az adózási módszert alkalmazza – jelentősen csökkenjenek az adminisztrációs terhei és kötelezettségei. A választási jogával élő kisvállalkozónak a jövőben nem kell kiszámítania a helyi iparűzési adó alapját, megosztania azt a telephellyel érintett települések között, évente csak egy alkalommal kell adóelőleget fizetnie, illetve – a bevételi sávhatár túllépésének hiányában – nem kell adó- és adóelőleg-bevallást benyújtania. Ugyanakkor az a kisvállalkozó, aki az új, lényegesen egyszerűsített adóalap-megállapítást kívánja alkalmazni, a Htv. 39/A. § (11) bekezdése alapján sem törvényi, sem önkormányzati kedvezményre, mentességre, adócsökkentésre nem jogosult.
Tiszaújváros Város Önkormányzatának a helyi iparűzési adóról szóló 26/2012. (XI.30.) önkormányzati rendelete jelenleg két jogcímen – 2,5 millió forint adólapot el nem érő vállalkozók, illetve a 20 millió forint adóalapot meg nem haladó háziorvosok, védőnők kedvezménye, mentessége – biztosít adókedvezményt, illetve adóalap-mentességet egy meghatározott vállalkozói kör számára.
A fenti törvényi korlátozás miatt azok a kisvállalkozók, akik 2023-tól az egyszerűsített tételes adóalap-megállapítás módszerével kívánják kötelezettségüket megállapítani, a jövőben már nem érvényesíthetik az önkormányzati rendeletben szereplő, időarányosan igénybe vehető 2,5 millió forintot meg nem haladó vállalkozási szintű adóalap-mentességi, továbbá a háziorvosi, védőnői 50%-os adókedvezményt, ezért szükséges a rendeletben szereplő normaszöveg törvényi szabályozásnak való megfeleltetése.