TISZAÚJVÁROS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK
22/2024. (XII.13.) önkormányzati rendelete
a helyi építészeti tervtanács létrehozásáról, működésének rendjéről
Tiszaújváros Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény 225. § (8) bekezdés 3. pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, Tiszaújváros Város Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 8/2018. (III.29.) önkormányzati rendelet 1. melléklet 3. pontjának 3.6. alpontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Városüzemeltetési, Rendészeti és Városmarketing Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
1. A rendelet célja, hatálya
1. §
A rendelet célja Tiszaújváros épített környezetének alakítása, illetve építészeti örökségének védelme szempontjából jelentős építészeti, műszaki tervek szakszerűségének és magas színvonalának biztosítása, a tervszerű városfejlesztés követelményeinek érvényre jutása, valamint a településkép kulturált, esztétikus kialakításának elősegítése.
2. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed Tiszaújváros közigazgatási területén a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény (továbbiakban: Méptv.) szerint tervtanácsi véleményre alapozott, a településképi véleményezési eljárásra kijelölt építészeti-műszaki tervekre, illetve a tervek készítőire.
(2) A Tervtanács illetékessége kiterjed Tiszaújváros közigazgatási területére tervezett műszaki tervek elbírálására, valamint a Méptv. 63. § (4) bekezdés alapján átruházott járási feladatokra.
2. A Tervtanács feladata
3. §
(1) A Tervtanács a Méptv. 63. § (2)-(3) bekezdéseiben meghatározott esetekben kialakítja szakmai álláspontját, melyet a polgármester a településképi véleményezési ügyekben figyelembe vesz.
(2) A polgármester, illetve az önkormányzati főépítész szakmai álláspontja kialakításához egyéb esetben is igénybe veheti a Tervtanács közreműködését.
3. A Tervtanács szervezete és működése
4. §
(1) A Tervtanács állandó tagokból álló testület, akik a tervtanácsi tárgyaláson szavazati joggal rendelkeznek. Tagjainak száma az elnökkel együtt legfeljebb 5 fő lehet.
(2) A Tervtanács tagjait az elnök javaslatának figyelembevételével a polgármester bízza meg határozatlan időre.
5. §
(1) A Tervtanács szükség szerinti gyakorisággal ülésezik.
(2) Az elnök tartós akadályoztatása esetén feladatait – a tervtanácsi tag megbízására vonatkozó javaslat kivételével – az általa kijelölt tervtanácsi tagnak átadhatja.
(3) A Tervtanács akkor határozatképes, ha az ülésen a tagok – elnökkel együtt számított – több mint fele jelen van.
(4) A Tervtanács szakmai véleményét egyszerű többséggel alakítja ki. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
6. §
A jelentősebbnek ítélt, összetettebb ügy részletes elbírálására felkért bírálóra, valamint az összeférhetetlenségre az építészeti és településrendezési tervtanácsokról szóló 283/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet vonatkozó szabályait kell alkalmazni azzal a kiegészítéssel, hogy az összeférhetetlenség megállapításáról a bíráló és a tervtanácsi tag esetében a Tervtanács elnöke, a Tervtanács elnöke esetében a polgármester dönt.
7. §
A Tervtanács titkársági feladatait, munkájának szervezését, a működésével kapcsolatos adminisztratív feladatokat a Polgármesteri Hivatal jegyző által kijelölt köztisztviselője látja el.
8. §
(1) A Tervtanács működésére és eljárására vonatkozó részletes szabályokat a Tervtanács ügyrendje határozza meg.
(2) Az ügyrendet és annak módosítását – az elnök javaslatára – a Tervtanács fogadja el.
(3) A Tervtanács ülései nem nyilvánosak.
4. Finanszírozás
9. §
(1) A Tervtanács eljárása díj- és illetékmentes.
(2) A Tervtanács működéséhez szükséges források fedezetét az önkormányzat a mindenkori éves költségvetésben biztosítja.
(3) A Tervtanács tagjait – az elnök kivételével – az ügyrendben meghatározott mértékű tiszteletdíj illeti meg.
10. §
Ez a rendelet 2025. január 1-jén lép hatályba.
Dr. Juhos Szabolcs s.k. Dr. Fülöp György s.k.
jegyző polgármester
Végső előterjesztői indokolás
A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény (a továbbiakban: Méptv.) a korábbinál átfogóbb településrendezési, építési követelményeket tartalmaz. Többek között új alapokra helyezte, megreformálta a főépítészi és tervtanácsi szervezetrendszert.
A Méptv. 63. § (1) bekezdése értelmében helyi építészeti tervtanácsnak kell működnie a járásszékhely városokban, a fővárosban és a fővárosi kerületekben. A jogalkotó szándéka alapján az építészeti tervtanács célja a települési környezet, az építészeti örökség védelme és a műemlékvédelem szempontjából nagy jelentőségű településképi eljárásokban, építésügyi és örökségvédelmi hatósági engedélyezési eljárásokat megelőzően az eljáró főépítész munkájának segítése. A településképi eljárások és a településtervezési feladatok ugyanis megkívánják az e területen kiemelkedő elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkező természetes személyekből álló szakmai tanácsadó, véleményező testület létét.
Mivel városunkban eddig nem működött helyi építészeti tervtanács, a hivatkozott jogszabályi kötelezettségünknek eleget téve előkészítésre került a helyi építészeti tervtanács létrehozásáról és működéséről szóló rendelettervezet. Az építészeti és településrendezési tervtanácsokról szóló 283/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) részletesen taglalja a helyi építészeti tervtanács működésére és eljárására vonatkozó szabályokat. Ismerteti az eljárásban részt vevő személyeket: ők a tervtanács elnöke, aki egyben az önkormányzat főépítésze is, a szavazati joggal bíró tagok, a tanácskozási joggal rendelkező meghívottak és a titkársági feladatokat ellátó személy. A tervtanács elnöke egyes szakkérdések tisztázása érdekében bírálót kérhet fel, aki tanácskozási joggal vehet részt az ülésen.
A Korm. rendelet ismerteti továbbá a tervtanács tagjaira vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat is, melyek közül a leglényegesebb, hogy a véleményezés tárgyát képező dokumentáció, településterv tervezője, ezek hozzátartozója, foglalkoztatottja nem vehet részt a véleményezésben. Részletezi a tervtanácsi eljárás folyamatát, amely szerint az eljárás a dokumentáció benyújtójának kérelmére indul. A helyi építészeti tervtanács véleményét a dokumentáció hiánytalanná válását követő munkanaptól számított 15 napon belül alakítja ki. A Korm. rendeletben nem szabályozott, a működésével kapcsolatos további részletszabályokat a helyi építészeti tervtanács az ügyrendjében határozza meg.
A rendelettervezet értelmében a helyi építészeti tervtanács legfeljebb 5 állandó tagból álló testület, melyet az önkormányzati főépítész vezet. Tagjait a polgármester kéri fel, és vonja vissza felkérésüket.